BIŻUTERIA PATRIOTYCZNA ZE ZBIORÓW MUZEUM W GLIWICACH

[su_row][su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]
Biżuteria to element ozdabiający strój lub ciało człowieka. Noszono ją od czasów prehistorycznych blisko 50 000 lat p.n.e. Estetyczne walory biżuterii każdy z nas rozumie. Jednak z czasem noszenie ozdób zyskiwało różnorodne konotacje. Niektóre ozdoby pełniły rolę amuletów zapewniających powodzenie, zdrowie czy odpędzając złe duchy. Biżuteria czasem oznaczała przynależność do pewnej wspólnoty społecznej, religijnej czy politycznej. Na przestrzeni dziejów stała się także sygnifikatorem statusu materialnego i społecznego. Wyrabiana była z najdroższych kruszców, ozdabiana kamieniami szlachetnymi, a przy jej tworzeniu używano szlachetnych technik złotniczych. W czasach nowożytnych biżuteria stawała się także manifestacją uczuć. Po śmierci bliskiej osoby noszono medaliony z wizerunkami zmarłego czy z kosmykiem włosów. W XVIII wieku biżuteria stała się także manifestacją postawy patriotycznej. Noszenie pewnego rodzaju ozdób identyfikowało poglądy. Zazwyczaj ozdoby tego rodzaju noszone były w momentach przełomowych.
[/su_column]
[su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]
W XVII – wiecznej Anglii za czasów Karola I, czy w okresie wojen napoleońskich w Prusach i we Francji jednocześnie. Na terenach polskich i w ścisłym związku z naszą historią biżuteria patriotyczna pojawiła się w drugiej połowie XIX wieku. A prawdziwa moda na tego rodzaju biżuterię w latach 1861-1863. Czasem biżuteria patriotyczna wprost zaopatrzona jest w inskrypcję identyfikującą związek z danym wydarzeniem. Niekiedy jednak, w czasach represji, kiedy taka manifestacja jest niemożliwa, w tego rodzaju ozdobach sięga się do symboli uniwersalnych i archetypicznych związanych z cierpieniem, wiara, nadzieją. Często także biżuteria patriotyczna odwołuje się do symboli religijnych.

Na wystawie w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego będzie można zobaczyć biżuterię patriotyczną ze zbiorów Muzeum w Gliwicach pochodzącą zarówno z wieku XIX jak i z czasów wielkiego przełomu lat osiemdziesiątych XX wieku.

Kurator wystawy: Elżbieta Dębowska

http://www.pora.pl/event/bizuteria-patriotyczna-ze-zbiorow-muzeum-w-gliwicach
[/su_column][/su_row]