Moda patriotyczna

[su_row][su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]
Inspiracją do napisania tego posta był oczywiście 11 listopada. Okazuje się, że istnieje taki termin jak “biżuteria patriotyczna”, i że my Polacy (eh, jak mądrze) rozpoczęliśmy w XIX wieku modę na tego typu ozdoby. Powodem była oczywiście wojna i zabory, a pierwszym trendsseterem Tadeusz Kościuszko, który ustanowił pierścień-obrączkę z napisem OJCZYZNA OBROŃCY SWEMU. W następnych latach pojawiały się medaliki, kolczyki, broszki, pierścienie a nawet spinki.

Jednak prawdziwy boom to druga połowa XIX wieku czyli upadek powstania styczniowego i jego reperkusje (wywózki na Sybir etc.) To dlatego nasze prapraprababki patrzą na nas z fotografii ubrane w czarne suknie. To efekt żałoby narodowej, a nie tego, że nie było wtedy jeszcze kolorowych fotografii.

“Czarne suknie miały wysoko zabudowane staniki, wykończone białym kołnierzykiem i mankietami. Spódnice były obfite i szerokie, a co najważniejsze – rozpięte na krynolinie. Pomimo, że nie widać na obrazie spodu spódnicy, łatwo się domyślić jej charakteru z uwagi na opracowanie części tuż pod pasem. Spódnica niewątpliwie została ułożona na metalowym i szerokim stelażu, stanik dopasowano ściśle do ciała kobiety, a bufiaste, długie rękawy rozszerzono w kierunku dłoni.(…) Niesłychanym jest fakt, iż władze carskie przez trzy lata bezskutecznie usiłowały zakazać tej mody. Urzędnikom zabroniono załatwiania spraw petentek ubranych w czerń.

[/su_column]
[su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]
By nie narażać narodu na dodatkowe represje, dekret podziemnego Rządu Narodowego zniósł ostatecznie obowiązek noszenia żałoby, http://powerofsenses.blog.com gdyż pod koniec października i z początkiem listopada 1863, namiestnik carski Berg miał wydać polecenie surowego karania za noszenie stroju żałobnego. Zakaz nie dotyczył jednak kobiet, które straciły ojca, matkę lub męża, ale musiały one otrzymać zaświadczenie i nosić je przy sobie na wypadek kontroli”.
(http://powerofsenses.blog.com/)

Święto Niepodległości  było też inspiracją do ogłoszenia konkursu na “Polską biżuterię patriotyczną”.

I tak zaczęłam sobie myśleć jak to jest współcześnie. Na pewno w latach 80. hitem była plastikowa broszka z napisem “Solidarność” – słynne zdjęcie Jane Fondy ze znaczkiem na piersi znają chyba wszyscy. Odnośnie ubrań przypomniał mi się taki pokaz, którego inspiracją miała być polska flaga. A to co znalazłam w swoich wycinkach.
[/su_column][/su_row]


Mistrzami w eksponowaniu i wykorzystywaniu motywu flagi są oczywiście Amerykanie. O, właśnie taki przegląd kreacji znalazłam tutaj.
Tyle mojego wywodu. Have fun.

Autor: lady_sport
http://ladyberona.blogspot.com/